X
تبلیغات
زولا

نشست اضطراری شورای امنیت به درخواست روسیه درباره حمله هوایی تجاوزکارانه آمریکا و دو متحد اروپایی‌اش به سوریه آغاز شده است.

به نقل از سی ان ان، نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حملات کشور‌های غربی به سوریه آغاز شد.

اظهارات نماینده روسیه

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: کارشناسان روس هیچ گونه اثری از سلاح‌های شیمیایی در شهر دومای سوریه نیافتند و هیچ‌کس هم به علت قرار گرفتن در معرض سلاح شیمیایی به بیمارستان مراجعه نکرده است. حمله آمریکا و متحدانش به سوریه، «اقدامی تجاوزکارانه» علیه یک کشور مستقل بود.

 نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت: حمله به سوریه را شدیدا محکوم می‌کنیم. دلایل غربی‌ها برای حمله به سوریه شرم آور بود. حمله آمریکا و هم پیمانانش به سوریه تجاوز به یک کشور دارای حاکمیت بود. آمریکا و هم پیمانانش، شهر دوما را بهانه قرار دادند تا به سوریه حمله‌ نظامی کنند.

او افزود: آمریکا و هم پیمانانش برای مردم عادی در سوریه اشک تمساح می‌ریزند و این در حالی است که اقدام‌های آنان سبب بدتر شدن اوضاع در این کشور می‌شود.

نماینده روسیه در سازمان ملل همچنین خواستار رای‌گیری شورای امنیت برای محکومیت حمله به سوریه شد.  

اظهارات دبیر کل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در نشست شورای امنیت این سازمان گفت سوریه امروز بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت بین‌المللی به شمار می‌آید! و همه‌ اعضای شورای امنیت وظیفه دارند خویشتن‌داری به خرج دهند تا از درد و رنج مردم سوریه کاسته شود.

گوترش افزود: با نگرانی حملات به سوریه را دنبال کردم. حملات به سوریه محدود بود و سه نقطه را هدف قرار داد.

دبیر کل سازمان ملل افزود: اعضای شورای امنیت را به حفظ وحدت و خویشتن داری دعوت می‌کنم. هشدار می‌دهم که نباید اجازه داد اوضاع دوباره از کنترل خارج شود. بار دیگر تأکید می‌کنم هرگونه استفاده ار تسلیحات شیمیایی امری شنیع است. سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی را به تکمیل تحقیقاتش تشویق می‌کنیم.

اظهارات نماینده آمریکا

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: وقت سخن گفتن، دیروز پایان یافت و ما و انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها دست به اقدام عملی برای مقابله با بکارگیری سلاح شیمیایی (!) زدیم.

نیکی هیلی مدعی شد: اطلاعات بسیاری در دست است که نشان می‌دهد دولت سوریه در دوما از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. اهدافی که ما هدف قرار داده‌ایم در قلب برنامه شیمیایی سوریه قرار داشت. این واکنش ما بخشی از طرحی است که از سال گذشته ترسیم کرده‌ایم.

نماینده آمریکا که کشورش به همراه رژیم صهیونیستی و برخی کشور‌های غربی و مرتجع منطقه از حامیان تروریست‌های تکفیری بوده و مسبب نابودی زیرساخت‌های سوریه هستند؛ مدعی شد: ما زیرساخت اصلی را که برای توسعه تسلیحات شیمیایی استفاده می‌شد، نابود کردیم. راهبرد ما در سوریه تغییر نکرده است، اما دولت سوریه ما را وادار به این کار کرد! در صورتی که سوریه بار دیگر حمله شیمیایی جدیدی انجام دهد واشنگتن آماده حمله مجدد به سوریه است.

هیلی گفت: وقتی رئیس جمهور ما خط قرمز تعیین می‌کند چنانچه این خط قرمز نقض شود مسلماً او دست به تحرک می‌زند. 

اظهارات نماینده انگلیس

نماینده انگلیس در نشست اضطراری شورای امنیت برای بررسی حملات کشور‌های غربی به سوریه گفت: مواضع دولت سوریه را با موفقیت (!) در نزدیکی حمص هدف قرار دادیم.

او مدعی شد تا جایی که ممکن بود تلاش کردیم غیرنظامیان را هدف قرار ندهیم. اطلاعات به دست آمده، استفاده دولت سوریه را از تسلیحات شیمیایی تأیید می‌کند (!). اقدام نظامی علیه دولت سوریه ضروری و به جا بود. با مجموعه بی پایانی از نقض قوانین در سوریه مواجه هستیم. با شرکای خود برای حل سیاسی بحران سوریه تلاش می‌کنیم (!).

اظهارات نماینده فرانسه

نماینده فرانسه در این نشست مدعی شد: دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی ویرانگر استفاده کرده است. کوچکترین تردیدی در استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی نداریم (!). منشور سازمان ملل برای حمایت از مجرمان تدوین نشده است.

او ادعا کرد: عاملان استفاده از تسلیحات شیمیایی (!) را بازخواست و دادگاهی خواهیم کرد. حملات واکنشی بود که به قانون مداری و مردم سوریه خدمت می‌کند. برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه باید به طور کامل از بین برود (!). حملات به سوریه ناقض قوانین بین الملل نبوده است.

اظهارات نماینده قزاقستان

نماینده قزاقستان در سازمان ملل متحد گفت: استفاده از حمله نظامی به هر دلیل و بهانه‌ای قابل توجیه نیست، اما متاسفانه شاهد رویه دیگری بودیم. جهان ما بار دیگر به خطر افتاده است و نمی‌شود خطرات را نادیده گرفت. جهان اکنون در دوره جنگ سرد جدیدی قرار گرفته است که می‌تواند برای همه پیامد‌های جدی داشته باشد. ما معتقدیم مردم سوریه می‌توانند سرنوشت خود را تعیین کنند. اقدامات نظامی کارساز نخواهد بود.

اظهارات نماینده بولیوی

نماینده بولیوی در سازمان ملل نیز در این نشست گفت: سه عضو دائم شورای امنیت از زور استفاده کردند که نقض منشور سازمان ملل متحد است. شما نمی‌توانید نقض حقوق بین الملل را با نقض حقوق بین الملل پاسخ دهید. بولیوی متعجب شد از این که اعضای دائم شورای امنیت تصمیم گرفته اند سازمان ملل را دور بزنند. این تنها مورد نیست که از اقدام یکجانبه استفاده شده است. هرگونه اقدامی باید بر اساس حکم شورای امنیت باشد و هرگونه اقدام یکجانبه نقض حقوق بین الملل است. آن‌ها فکر می‌کنند مستثنی و فراتر از حقوق بین الملل هستند. این استفاده از زور برای پیشبرد دموکراسی و آزادی و مقابله با استفاده از حمله شیمیایی نیست بلکه هدف آن‌ها توسعه قدرت و سلطه است.

اظهارات نماینده سوریه

بشار جعفری نماینده سوریه نیز گفت: آمریکا فلسفه بازگشت به دوران جنگ سرد را دنبال می‌کند. تجاوز نظامی به سوریه چراغ سبزی برای گروه‌های تروریستی بود تا به حملات شیمیایی خود در آینده ادامه دهند.تاریخ : شنبه 25 فروردین 1397 | 22:31 | نویسنده : Ahmad | نظرات (0)